Farmaceuci, jako personel medyczny, także objęci są szybką ścieżką testów na koronawirusa - podkreśla wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.
Weź udział w debacie: www.idz.do/debata5_arechin
Informacja o leku: www.idz.do/info_arechin5
Najważniejsze zmiany:
- art 92: "W godzinach pracy apteki w jej lokalu znajduje się zatrudniony w niej farmaceuta lub farmaceuta wykonujący swoje obowiązki w aptece na innej podstawie prawnej" (każdy farmaceuta z PWZ, a nie wyłącznie spełniający wymagania dla kierownika)
- możliwość wystawiania recept farmaceutycznych dla siebie i dla członków rodziny (małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu, krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa osoby wystawiającej, zwana dalej „receptą pro familiae”) - również refundowanych
- możliwość wypisywania recepty farmaceutycznej dla pacjentów w przypadku stanu zagrożenia zdrowia (a nie życia jak do tej pory) z odpłatnością 100%
- likwidacji ulega możliwość wystawienia odpisu recepty papierowej.
Zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, m.in:
od 1 kwietnia
- w aptece mogą przebywać maksymalnie 3 osoby na jedno stanowisko kasowe (nie musi być ono czynne, chodzi o powierzchnię i możliwość zapewnienia dystansu 2m)
- w godzinach 10:00 - 12:00 w aptece przebywać mogą wyłącznie pacjenci w wieku powyżej 65 r.ż.
- wszyscy pacjenci w aptece mają nosić rękawiczki jednorazowe
od 2 kwietnia
- obowiązek dostarczania pacjentom aptek rękawiczek LUB płynu dezynfekcyjnego
- obowiązek dezynfekowania stanowiska obsługi po każdym pacjencie
- pracownikom należy zapewnić rękawiczki jednorazowe LUB środki do dezynfekcji rąk
- odległość pomiędzy stanowiskami pracy musi wynosić co najmniej 1,5m
Szanowni Państwo
Wczoraj wieczorem po 22 ukazało się w Dz.U
jeden fragment jest ważny dla aptek
w w § 9:po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:
„5a. Ograniczenia, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, w zakresie dotyczącym osób powyżej 65. roku życia, nie stosuje się, jeżeli wydanie z apteki lub punktu aptecznego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego innym osobom jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.”,
treść § 9 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia z 31 marca jest następująca
W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. może przebywać w obiektach handlowych lub usługowych, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1 i 2, oraz w placówkach handlowych w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2019 r. poz. 466), w tym samym czasie, nie więcej niż:
1) 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, z tym że w godzinach 10.00 – 12.00 mogą to być wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia,
2) 3 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży – w przypadku handlu na straganie lub targowisku
– z wyłączeniem osób stanowiących obsługę tych obiektów, placówek, targowisk oraz straganów.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r.
link: http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/DZU/2020/67/566.pdf#zoom=90
Apteki i punkty apteczne częściowo wyłączone z ograniczeń do przebywania w godzinach 10-12 tylko osób powyżej 65 roku życia.
Nowelizacja rozporządzenia przewiduje, że ograniczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, w zakresie dotyczącym osób powyżej 65. roku życia,
nie stosuje się, jeżeli wydanie z apteki lub punktu aptecznego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego
innym osobom jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.
Zmiana do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r.
Obwieszczenie Ministra Zdrowia :
OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych Arechin i Plaquenil na jednego pacjenta.
Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie dostępności do produktów leczniczych Arechin i Plaquenil :
OFERTA
Maska medyczna Vitesi Care, trzywarstwowa, - włóknina atestowana zgodna z norma EN 14683, załącznik B 2019 + AC 2019 , skuteczność filtracji bakteryjne BFE 99,9 %, dla średnie wielkości cząsteczek aerozolu bakteryjnego 2,7 microna, z gumkami, niejałowa, jednorazowego użytku , produkt całkowicie wykonany w Polsce :
Informujemy ponadto, że dzienna produkcja przekracza 50 000 sztuk, a tym samym zależy nam na nawiązanie trwałej współpracy.
Budowa:
warstwa zewnętrzna:
materiał: włóknina polipropylenowa Spunbond
gramatura: 17g/m2
warstwa filtrująca:
materiał: atestowana włóknina polipropylenowa Meltblown- zgodna z EN 14 683 –anex B (2019) plus AC (2019)
gramatura: 25g/m2
warstwa wewnętrzna:
materiał: włóknina polipropylenowa Spunbond
gramatura: 17g/m2
Opakowanie:
jednostkowe: pudełko kartonowe – 50 sztuk
Pierwsza dostawa do 100 000 – od 10 .04.2020r.
Dalsze dostawy : do uzgodnienia.
Warunki płatności: faktura pro-forma
Nazwa towaru |
Ilość sztuk |
Cena netto PLN/sztuka |
Wartość netto PLN |
Maska medyczna Vitesi Care |
10.000 –100 000 |
3,95 |
|
Maska medyczna Vitesi Care |
100 001 – 500 000 |
3,75 |
|
Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?
Koleżanki i koledzy aptekarze!
Z uwagi na coraz większe zagrożenie epidemiologiczne, Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie proponuje Państwu rozważenie możliwości wprowadzenia w aptekach ogólnodostępnych z wystarczającą ilością personelu, systemu zmianowego – rotacyjnego, tak aby uniemożliwić kontakt pomiędzy osobami z poszczególnych zmian. W efekcie takiej rotacji, jeżeli dojdzie do ewentualnej kwarantanny, druga zmiana umożliwi obsługę pacjentów. Obecnie farmaceuci obok lekarzy i pielęgniarek stają na pierwszej linii frontu w walce z pandemią poprzez kontakt z chorymi i potencjalnymi nosicielami koronawirusa. Troszczymy się, aby pacjenci mieli zabezpieczony dostęp do produktów leczniczych niezbędnych do ochrony życia i zdrowia. Jeżeli nas zabraknie w aptekach, sytuacja stanie się patowa. Wobec powyższego proszę o przemyślenie ww. propozycji.
Magdalena Stankiewicz
Prezes OIA w Olsztynie
Do pobrania:
1. procedura funkcjonowania apteki w czasie pandemii koronawirusa
2. koronawirus wytyczne dla pracowników
link - do instrukcji SZOI:
Szanowni Państwo
Prezes OIA w Olsztynie
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.