• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

W SENACIE RP DEBATOWANO CZTERY LATA PO „BIAŁYM SZCZYCIE”

W SENACIE RP DEBATOWANO CZTERY LATA PO „BIAŁYM SZCZYCIE”

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Cztery lata po Białym Szczycie”, zorganizowanym w Senacie RP 18 maja 2012 r. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Do udziału w debacie zaproszono między innymi uczestników Białego Szczytu w 2008 r. i spotkania „Dwa lata po Białym Szczycie” w 2010 r., parlamentarzystów, ekspertów oraz przedstawicieli samorządów zawodów medycznych i stowarzyszeń reprezentujących pacjentów. W obu poprzednich debatach wzięli udział przedstawiciele samorządu aptekarskiego.

Biały Szczyt zorganizowany został w 2008 r. pod patronatem prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska i ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz. Samorząd aptekarski reprezentował na nim prezes NRA Grzegorz Kucharewicz, który przedstawił sytuację na rynku aptek i główne postulaty aptekarzy, zmierzające do wyeliminowania zjawisk patologicznych, niszczących polskie aptekarstwo i osłabiających pozycję zawodową farmaceuty. Formułując rekomendacje konferencji Białego Szczytu, zgodnie przyjęto, że system ochrony zdrowia opierać się musi miedzy innymi na zasadzie respektowania konstytucyjnej zasady równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wskazano także konieczność stworzenia transparentnych zasad obowiązujących w systemie ochrony zdrowia oraz potrzebę zbudowania mocnych podstaw finansowych tego systemu.

Debata „Dwa lata po Białym Szczycie” odbyła się w Belwederze w 2010 r. z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który sprzeciwił się tworzeniu służby zdrowia jedynie dla bogatych. „Nie jest tak, że stan majątkowy powinien w istotny sposób wpływać na możliwości leczenia” – powiedział prezydent RP. Uczestniczący w tym spotkaniu prezes NRA Grzegorz Kucharewicz podkreślił, że jednym z najważniejszych problemów w systemie ochrony zdrowia jest sposób zaopatrywania Polaków w leki, wskazując jednocześnie na konieczność szybkiego uchwalenia przepisów wprowadzających sztywne ceny produktów leczniczych refundowanych ze środków publicznych.

Cztery lata po Biały Szczycie przewodniczący obradom senator Stanisław Karczewski powiedział, że trzeba pilnie powrócić do dialogu społecznego na temat systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju, najważniejszych problemów i systemowych zagrożeń ochrony zdrowia. W dyskusji zabrał głos między innymi Cezary Rzemek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który stwierdził, że zmiany systemowe dokonywane są zgodnie z rekomendacjami przyjętymi na zakończenie Białego Szczytu w 2008 r.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz podkreślił w swoim wystąpieniu, że efektem dobrej współpracy samorządu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, który wybrał drogę dialogu ze środowiskiem aptekarskim, jest rozporządzenie z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich. Rozporządzenie to znacząco zwiększyło aptekom możliwość bezpiecznego wydawania leków. Dialog pomiędzy różnymi podmiotami działającymi w sferze służby zdrowia jest zatem możliwy i przynosi korzyści także pacjentom – zauważył prezes NRA.

Dr Grzegorz Kucharewicz wskazał również, że reformowanie systemu ochrony zdrowia w zakresie zaopatrzenia Polaków w leki refundowane ze środków publicznych zaczęło się od uchwalenia ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Ustawa ta stanowi wstęp do dalszych reform rynku farmaceutycznego. Wprowadziła ona między innymi zakaz stosowania jakichkolwiek form zachęty odnoszących się do produktów leczniczych podlegających refundacji ze środków publicznych, a także zabroniła reklamy aptek i ich działalności. Wobec pojawiających się w ostatnim okresie programów lojalnościowych, które w opinii samorządu aptekarskiego naruszają te zakazy, szczególnie ważne staje się doprowadzenie do skutecznego przestrzegania obowiązującego prawa – podkreślił prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Retransmisja debaty w Senacie „Cztery lata po Białym Szczycie”: http://www.senat.gov.pl/transmisje/retransmisje/

EUGENIUSZ JAROSIK
Biuro Prasowe
Naczelnej Izby Aptekarskiej

 

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję