• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

SPOTKANIE W MINISTERSTWIE ZDROWIA – PRZEDSTAWICIELE APTEKARZY I WŁAŚCICIELI APTEK……

SPOTKANIE W MINISTERSTWIE ZDROWIA – PRZEDSTAWICIELE APTEKARZY I WŁAŚCICIELI APTEK ROZMAWIALI Z SEKRETARZEM STANU SŁAWOMIREM NEUMANNEM

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorz Kucharewicz wraz z przedstawicielami samorządu aptekarskiego i właścicieli aptek spotkał się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomirem Neumannem. W spotkanie wzięli udział między innymi: sekretarz Naczelnej Rady Aptekarskiej dr n. farm. Tadeusz Bąbelek i dr n. farm. Grzegorz Pakulski, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Kaliszu.

Podczas spotkania omówiono sytuację na rynku aptek, z uwzględnieniem niepokojących zjawisk w procesie obrotu lekiem refundowanym, które mają wpływ na zaopatrzenie polskich pacjentów w te produkty lecznicze. Przedstawiciele samorządu aptekarskiego wskazali, że organy państwa nie reagują szybko i skutecznie na przejawy łamania prawa; nie wykorzystują też przewidzianych prawem narzędzi. Przedstawili również listę postulatów, obejmujących między innymi likwidację składów konsygnacyjnych, które mogą stanowić miejsca do przerzutu leków deficytowych w zakresie dostępności na terenie Polski, a także dotyczących zmiany ustawy – Prawo farmaceutyczne (oraz rozporządzeń wydanych na podstawie delegacji ustawowej). Samorząd postuluje między innymi:

♦ wprowadzenie do polskiego porządku prawnego zasady „apteka dla aptekarza” (chodzi o regułę stanowiącą, iż właścicielem apteki może być farmaceuta lub spółka, w której większość udziałów mają farmaceuci; takie regulacje od dziesięcioleci obowiązują w wielu rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, a od 1 stycznia 2011 r. również na Węgrzech),

♦ uchwalenie przepisów dotyczących kryteriów demograficznych i geograficznych przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki,

♦ zdecydowane ograniczenie obrotu pozaaptecznego leków i suplementów diety.
Przedstawiciele samorządu wskazali na konieczność przeprowadzenia przez organy państwa wnikliwej analizy naruszania przepisów anykoncentracyjnych przez podmioty prowadzące apteki. Stwierdzili, że konieczne jest doprecyzowanie i „uszczelnienie” regulacji dotyczących łączenia obrotu hurtowego z detalicznym w ramach tego samego podmiotu i jednostek powiązanych. Obecnie przepisy antykoncentracyjne uniemożliwiają utworzenie nowej apteki ogólnodostępnej wnioskodawcy, który kontroluje w sposób bezpośredni lub pośredni więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa bądź należy do grupy kapitałowej prowadzącej taką liczbę aptek. Niestety, przepisy te nie są przestrzegane. Za nadzór nad przestrzeganiem tych przepisów odpowiedzialna jest inspekcja farmaceutyczna.

Podczas spotkania z sekretarzem stanu Sławomirem Neumannem aptekarze podkreślili, że wobec pogarszającej się kondycji finansowej aptek konieczna jest pilna zmiana tabeli marż detalicznych na leki refundowane ze środków publicznych (marża ta na droższe leki jest znacznie niższa niż marża hurtowa), tak by ich wysokość uwzględniała sytuację ekonomiczną aptek i umożliwiła im lepsze zaopatrzenie w produkty lecznicze. Niezbędna jest również zmiana przepisu ustawy o refundacji leków, dotyczącego sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej (powinna być ona naliczana od ceny hurtowej brutto leku, a nie od ceny stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej).

EUGENIUSZ JAROSIK
Biuro Prasowe
Naczelnej Izby Aptekarskiej

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję