• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Prezes NRA w telewizji i radiu o sytuacji ekonomicznej aptek

PREZES NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ W TELEWIZJI POLSAT, TVP INFO, SUPERSTACJI I RADIU ESKA O SYTUACJI EKONOMICZNEJ APTEK

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz rozmawiał z dziennikarzami telewizji Polsat (Wydarzenia), TVP INFO, Superstacji i Radia ESKA o sytuacji ekonomicznej aptek.
Prezes NRA podkreślił, że bardzo dużo aptek, szczególnie tych należących do indywidualnych aptekarzy, ma ogromne problemy finansowe. Prezes Kucharewicz wskazał, że obecna kondycja finansowa aptek to między innymi efekt liberalnej polityki kolejnych rządów, wiary w to, że „niewidzialna ręka rynku” zastąpi działania państwa. To konsekwencje wieloletnich zaniedbań i niechęci polityków do uporządkowania rynku farmaceutycznego. To efekt niszczących polskie aptekarstwo wojen cenowych, bezwzględnej walki o pacjenta za pomocą różnych agresywnych działań marketingowych, takich jak sprzedaż leków za jeden grosz, którym stanowczo przeciwstawiał się i przeciwstawia samorząd aptekarski.

Apteki ze względów finansowych zmuszone są zatem do ograniczenia zapasów magazynowych – powiedział prezes NRA. Apteka musi mieć silne podstawy ekonomiczne. Permanentne dążenie do obniżenia rentowności aptek przez obniżanie marży to nie jest dobra droga. Zarówno marże detaliczne, jak i ceny leków w Polsce należą do najniższych w Unii Europejskiej. W tych warunkach utrzymanie apteki jest naprawdę trudne. A przecież to aptekarze finansują z własnych środków zakup leków refundowanych i czekają na zwrot kwoty refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Trzeba też pamiętać, że aptekarze ponoszą konsekwencje zmiany cen leków refundowanych, których ceny zostają obniżone w kolejnym obwieszczeniu ministra zdrowia, zawierającym wykaz leków objętych refundacją. Państwo powinno zadbać o mechanizmy rekompensujące efekty tych obniżek.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zapowiedział, że wobec pogarszającej się kondycji finansowej aptek samorząd aptekarski będzie nadal przekonywać polityków do zmiany przepisu ustawy o refundacji leków, dotyczącego sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej (powinna być ona naliczana od ceny hurtowej brutto leku, a nie od ceny stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej). Marża ta na droższe leki jest znacznie niższa niż marża hurtowa. Konieczna zatem będzie zmiana tabeli marż detalicznych, tak by ich wysokość uwzględniała sytuację ekonomiczną aptek.

Odnosząc się do pytania o przyczyny braku pewnych leków na polskim rynku, prezes NRA Grzegorz Kucharewicz wskazał, że jednym z powodów jest wywóz tych leków z Polski w ramach eksportu równoległego, których ceny są znacząco wyższe w innych krajach Unii Europejskiej. Państwo zatem w trosce o swoich obywateli, w trosce o ich bezpieczeństwo zdrowotne, powinno zadbać o takie regulacje, które zapewnią dostępność do tych leków w polskich aptekach. Ponadto inną istotną przyczyną braku pewnych leków jest limitowanie ich dostaw do aptek przez niektóre firmy, dystrybuujące leki w ramach tzw. sprzedaży bezpośredniej, która w ocenie samorządu aptekarskiego jest niezgodna z obowiązującym w Polsce prawem.

EUGENIUSZ JAROSIK
Biuro Prasowe
Naczelnej Izby Aptekarskiej

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję