PREZES NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ UCZESTNICZYŁ W DEBACIE „LEKI W POLSCE 2012. POLITYKA LEKOWA” PODCZAS VIII FORUM RYNKU ZDROWIA
„Leki w Polsce 2012. Polityka lekowa” to temat dyskusji podczas VIII Forum Rynku Zdrowia (organizatorem było Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA – wydawca magazynu „Rynek Zdrowia”), w której wziął udział dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Debata odbyła się 25 października 2012 r. w warszawskim hotelu Sheraton. Kilkaset osób zebranych w sali Grand Ballroom przysłuchiwało się debacie o polityce lekowej państwa i problemach związanych z zaopatrzeniem pacjentów w leki refundowane ze środków publicznych. Uczestnicy oceniali również poszczególne regulacje obowiązującej od 1 stycznia 2012 r. ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także ich wpływ na rynek farmaceutyczny i funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.
W dyskusji uczestniczyli: prezes Instytutu Ochrony Zdrowia Maciej Bogucki, prezes Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy Wojciech Kuźmierkiewicz, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA Paweł Sztwiertnia, prezes Zarządu GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA Jerzy Toczyski i dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia Barbara Wójcik-Klikiewicz. Moderatorem była Luiza Jakubiak, dziennikarka miesięcznika „Rynek Zdrowia”, redaktor naczelna portalu rynekaptek.pl.
Uczestniczący w debacie prezes NRA Grzegorz Kucharewicz powiedział, że ustawa o refundacji leków naruszyła interesy wielu potężnych podmiotów na rynku farmaceutycznym, które niemal natychmiast po jej uchwaleniu przystąpiły do ofensywy, także medialnej. Przeciwnicy tej ustawy, w tym wpływowe grupy biznesu, usiłują przedstawiać tę ustawę w taki sposób, by uczynić z niej akt prawny odpowiedzialny za wszelkie mankamenty systemu ochrony zdrowia w części dotyczącej zaopatrzenia Polaków w leki. Tymczasem należy wskazać zarówno negatywne, jak i pozytywne strony tego prawa.
Prezes NRA wymienił te regulacje, które stwarzają warunki do uporządkowania rynku farmaceutycznego, w tym przepisy gwarantujące sztywne ceny zbytu oraz sztywne marże na wszystkich poziomach obrotu refundowanymi lekami i wyrobami medycznymi, a także nakładające obowiązek stosowania przez apteki jednakowej odpłatności wynikającej z ustawy. Samorząd aptekarski poparł też regulacje dotyczące zakazu stosowania wszelkich form zachęty odnoszących się do produktów leczniczych finansowanych ze środków publicznych oraz wprowadzające zakaz reklamy aptek i ich działalności. Niestety, przepisy te są stale naruszane, a uprawnieni urzędnicy państwowi nie egzekwują ich przestrzegania. Bierność państwa w tym względzie świadczy o jego słabości – podkreślił prezes NRA.
Dr Grzegorz Kucharewicz wskazał również te regulacje, które budzą sprzeciw środowiska aptekarskiego, w tym przepisy wprowadzające obowiązek zawierania umów na realizację recept między podmiotami prowadzącymi apteki a Narodowym Funduszem Zdrowia. Ponadto samorząd aptekarski nigdy nie zaakceptował przewidzianego w ustawie o refundacji leków sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej (od ceny stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej), a także sposobu publikowania wykazów produktów refundowanych, uznając, że właściwą forma nie jest obwieszczenie, ale rozporządzenie ministra zdrowia.
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej mówił też o bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej aptek, które zmuszone są do ograniczenia zapasów magazynowych. Konieczna jest zatem zmiana tabeli marż detalicznych na leki refundowane ze środków publicznych, tak by ich wysokość uwzględniała sytuację finansową aptek i umożliwiła im lepsze zaopatrzenie w produkty lecznicze – podkreślił prezes Grzegorz Kucharewicz, wyrażając jednocześnie nadzieję, że reformy rynku farmaceutycznego będą kontynuowane.
EUGENIUSZ JAROSIK
Biuro Prasowe
Naczelnej Izby Aptekarskiej
Wyślij wiadomość, skontaktujemty się z Tobą