• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Pismo do Ministra Zdrowia …” W imieniu samorządu aptekarskiego stanowczo sprzeciwiam się częstej p

Pismo do Ministra Zdrowia …” W imieniu samorządu aptekarskiego stanowczo sprzeciwiam się częstej praktyce sprzedaży produktów leczniczych przez osoby udzielające świadczeń zdrowotnych, w szczególności przez lekarzy w indywidualnych gabinetach …”
Aktualności, 27 lipca 2012

Naczelna Izba Aptekarska
L. dz. P-186/2012

Warszawa, dnia 26 lipca 2012 r.

Pan Bartosz ARŁUKOWICZ
Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze

W imieniu samorządu aptekarskiego stanowczo sprzeciwiam się częstej praktyce sprzedaży produktów leczniczych przez osoby udzielające świadczeń zdrowotnych, w szczególności przez lekarzy w indywidualnych gabinetach.

W tym kontekście niepokoją informacje o planach wprowadzenia przepisów rozszerzających zakres przypadków, które nie są uznawane za obrót detaliczny produktami leczniczymi.

Pojawiająca się już od dawna propozycja niektórych środowisk lekarskich, dotycząca szczepień ochronnych oraz związanego z nimi umożliwienia lekarzom obrotu szczepionkami, stanowi jawne pogwałcenie obowiązującej od wieków zasady rozdziału między podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych a podmiotami udzielającymi usług farmaceutycznych.

Rozdział ten, jako obowiązująca zasada wynika wprost z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Znajduje ona również potwierdzenie w poszczególnych przepisach ustawy – Prawo farmaceutyczne, w części
wyłączającej możliwość uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki przez lekarza wykonującego swój zawód.

Wyłom jaki proponuje się w odniesieniu do szczepień i szczepionek jest o tyle niebezpieczny, że rozszerza zakres obrotu lekiem przez lekarza, obejmując nim nie tylko leki aplikowane w sytuacjach związanych z
udzielaniem świadczeń ratujących zdrowie i życie, ale dozwala, aby produkt był sprzedawany przez lekarza w przypadku udzielania jakiegokolwiek świadczenia zdrowotnego.

Po wprowadzeniu zmian dotyczących szczepionek nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby lekarz prowadził obrót jakimkolwiek produktem leczniczym, którego zastosowanie może być związane z udzielanym świadczeniem zdrowotnym. Decydując się na takie rozwiązanie Ministerstwo Zdrowia musi mieć świadomość, że obrót takimi produktami wyjęty jest spod jakiejkolwiek kontroli służb prowadzących w tym zakresie nadzór nad obrotem produktem leczniczym.

Obowiązujące obecnie przepisy nie uprawniają Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej do nadzoru nad obrotem produktem dokonywanym przez lekarza. Nadzoru takiego nie sprawują także podmioty uprawnione do
kontroli podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Również kuriozalne jest to, że dozwalając na prowadzenie tego obrotu (bo jest to obrót, niezależnie od sformułowania przepisu przez Ministerstwo Zdrowia) przez lekarzy, lekarzy stomatologów oraz przez inne osoby wykonujące zawód medyczny, nie proponuje się wprowadzenia żadnych obowiązków dla tych osób, nie określa w szczególności obowiązku posiadania odpowiedniego, obowiązkowego wyposażenia, w tym chociażby lodówki gwarantującej zachowanie tzw. zimnego łańcucha.

Skoro wymienione kategorie osób miałyby posiadać uprawnienia aptek, to muszą także spełniać minimalne wymagania stawiane aptekom.

Przedstawiając powyższe samorząd aptekarski nie ma żadnych wątpliwości, że celem zgłaszanych propozycji nie jest zapewnienie pacjentowi szczepienia produktem o zagwarantowanej jakości, ale nieuprawnione i nieuzasadnione rozszerzenie uprawnień lekarza, dokonywane kosztem ugruntowanej już tradycji oraz kosztem bezpieczeństwa pacjenta.

Odnośnie wyrażanej przez zwolenników rozszerzenia obrotu lekiem na lekarzy troski o zachowanie tzw. łańcucha chłodniczego przesyłam w załączeniu opracowania i stanowiska firm produkujących tę kategorię
produktów, dotyczące termostabilności szczepionek.

Wynika z nich, że obecny stan nie narusza zasad tzw. łańcucha chłodniczego.

całość poniżej (format pdf) ↓
Pliki do pobrania
Pismo NIA L.dz. P-186/2012 [4.70 Mb]

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję