• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – numer 198 (176e)

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy!

 

Bieżący numer Aptekarza Polskiego rozpoczynamy od rozmowy z wyjątkową farmaceutką – mgr farm. Agnieszką Moszczyński. Możliwości, jakie otworzyła przed nami ustawa o zawodzie farmaceuty rozpalają oczekiwania i nadzieje związane z rozwojem farmacji w Polsce. Agnieszka realizuje je jako pracownik przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, wykonując między innymi przeglądy lekowe i przecierając szlaki dla farmaceuty jako członka multidyscyplinarnego zespołu sprawującego opiekę nad pacjentem.

Motywem przewodnim numeru jest opieka farmaceutyczna, w związku z tym polecam artykuł mgr farm. Karoliny Wotlińskiej-Pełki, pomocny dla farmaceutów, którzy chcieliby optymalizować farmakoterapię u pacjentów z depresją. Wymagają oni szczególnej opieki, chociażby ze względu na częste współwystępowanie tego schorzenia z bólem, bezsennością i lękiem oraz liczne powiązania ze schorzeniami przewlekłymi. Autorka zwraca uwagę na różnice w działaniu poszczególnych leków oraz wprowadza elementy wiedzy klinicznej przydatnej dla tych, którzy przygotowują się do świadczenia opieki farmaceutycznej. W podobnej konwencji – pytań i praktycznych odpowiedzi – utrzymany jest materiał dr n. farm. Malwiny Lachowicz na temat zakażeń dróg moczowych.

Pozostając w klimacie wydania, zachęcam do przeczytania relacji z debaty zorganizowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską, której tematem była usługa „Nowy Lek”. Wzięli w niej udział członkowie Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz zaproszeni goście, w tym wiceminister zdrowia pan Maciej Miłkowski.

Planując dla Państwa inspirujące treści stawiamy na reportaże i wywiady. W tym numerze dajemy Państwu możliwość zapoznania się z aptekarstwem w Serbii, które przybliża nam rozmowa ze studentkami, którym udało się odbyć staż w tym kraju.

Jak kompetentnie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną doradzać pacjentom w sprawie leku roślinnego? W tym temacie dwójka znakomitych specjalistów – mgr farm. Joanna Bilek i dr hab. Maciej Bilek, prof. UR – przybliżają nam temat roślinnych produktów leczniczych w zapobieganiu, leczeniu i łagodzeniu objawów przeziębienia: “Roślinne produkty lecznicze, opierają się z jednej strony na surowcach znanych doskonale z praktyk medycyny ludowej i tradycyjnym stosowaniu, z drugiej jednak strony, w świetle ustawodawstwa unijnego, stanowią pełnoprawne leki, których stosowanie oparte jest na faktach, na wynikach badań klinicznych i złożonym procesie rejestracji, gwarantującym najwyższą jakość”.

E-wydanie do przeglądania oraz pobierania dostępne jest pod linkiem: Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 198 (176e)

 

Zapraszam do lektury i udostępniania!

redaktor naczelna

mgr farm. Olga Sierpniowska

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję