• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

List do Ministra Zdrowia ws. podjęcie pilnych prac legislacyjnych …

List do Ministra Zdrowia ws. podjęcie pilnych prac legislacyjnych zmierzających do podniesienia wysokości marż detalicznych określanych na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków.

Warszawa dnia 23 października 2012 r.

Pan Bartosz ARŁUKOWICZ
Minister Zdrowia

W imieniu Naczelnej Rady Aptekarskiej proszę Pana Ministra o podjęcie pilnych prac legislacyjnych zmierzających do podniesienia wysokości marż detalicznych określanych na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 122, poz. 696, z póżn. zm.).

Zastosowane w ustawie refundacyjnej – pomimo stanowczego i jednoznacznego sprzeciwu Naczelnej Rady Aptekarskiej – sposób liczenia oraz wysokość marż detalicznych powodują, że duża część aptek zostanie w najbliższym czasie zlikwidowana, a pozostałe wegetować będą na granicy opłacalności. W drastycznym natężeniu potwierdza się przewidywana i wielokrotnie zgłaszane przez Naczelną Radę Aptekarską prognoza, że liczenie urzędowej marży detalicznej od ceny hurtowej stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej oraz bardzo niskie marże detaliczne doprowadzą do katastrofalnej sytuacji finansowej w polskim aptekarstwie. Obecne wysokości urzędowych marż detalicznych nie gwarantują pokrycia nakładów i kosztów związanych z prowadzeniem apteki.

Rzeczywista marża apteczna jest znacznie niższa od marży sprzed wejścia w życie ustawy refundacyjnej. Jak już wskazałem, według ustawy marże detaliczną nalicza się nie od ceny hurtowej produktu, ale od limitu ustalonego dla danej grupy limitowej. Ponieważ wartości tych limitów są w większości przypadków znacznie niższe niż ceny hurtowe, powoduje to poważne zmniejszenie marży aptecznej. Tego typu system naliczania marż aptecznych nie jest stosowany w żadnym kraju Unii Europejskiej.

Obecnie ziszczają się czarne scenariusze, według których większość z likwidowanych aptek stanowić miały niezależne apteki rodzinne na terenach wiejskich oraz w małych miastach. Ponadto, apteki niezależne, które przed wejściem w życie ustawy refundacyjnej znajdowały się w dobrej kondycji finansowej zostały bardzo poważnie osłabione. Zmuszone są do obniżania kosztów poprzez m.in. redukcję personelu fachowego oraz zmniejszanie zapasów magazynowych, co wpływa na pogorszenie dostępności do leków.

Obowiązujące przepisy dotyczące marż dyskryminują apteki w stosunku do hurtowni farmaceutycznych, które otrzymują stałą marżę procentową. Apteki będące placówkami ochrony zdrowia publicznego mają dużo szerszy zakres zadań niż hurtownie farmaceutyczne i muszą posiadać środki finansowe, aby móc prowadzić swoją dodatkową misję.

Jako potwierdzenie podanych powyżej faktów przesyłam w załączeniu wystąpienia aptekarzy prowadzących apteki ogólnodostępne, zawierające konkretne dane finansowe o sytuacji polskich aptek.

Brak natychmiastowej reakcji Pana Ministra oraz polskiego Sejmu spowoduje, że w nieodległej przyszłości żadne reformy i nowelizacje nie będą potrzebne, ponieważ nie będzie już niezależnych, indywidualnych aptek.

Z poważaniem

Prezes
Naczelnej Rady Aptekarskiej

dr Grzegorz Kucharewicz

Pliki do pobrania: Pismo Prezesa NRA L.dz. P-245/2012 tekst

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję