• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Komunikat dotyczący tzw. protestu receptowego

Komunikat dotyczący tzw. protestu receptowego

Warszawa, dnia 1 lipca 2012 r.

KOMUNIKAT
dotyczący tzw. protestu receptowego

W związku z rozpoczętym protestem osób uprawnionych do wystawiania recept lekarskich Naczelna Izba Aptekarska informuje:

    Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia
    8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, recepta, na której co najmniej jeden z przepisanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych ma być refundowany, obejmować musi m.in. identyfikator płatnika.

Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne nie jest uprawniona do uzupełnienia recepty o identyfikator płatnika. Osoba ta nie ustala prawa do świadczeń refundowanych. Wyłączne kompetencje w tym zakresie posiada osoba wystawiająca receptę, tj. lekarz lub felczer.

W związku z tym recepta, która nie zawiera identyfikatora płatnika, nie może być wydana za odpłatnością, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o refundacji1.

2. Jeżeli na recepcie wystawionej przez osobę uprawnioną2 znajdują się wszystkie dane wymagane przez obowiązujące przepisy, w tym zamieszczone zgodnie z § 16 rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, oraz dodatkowo inne niż określone w rozporządzeniu informacje lub znaki niestanowiące reklamy leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, np. adnotacja
o treści „Refundacja leku do decyzji NFZ”, osoba realizuje receptę
z odpłatnością, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o refundacji.

3. Jeżeli na recepcie przepisano co najmniej jeden lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny, wobec którego wydano decyzję o objęciu refundacją w rozumieniu przepisów ustawy o refundacji, a osoba wystawiająca nie jest osobą uprawnioną (np. wystawiający nie jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego lub felczerem ubezpieczenia zdrowotnego i nie zawarł umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych), wówczas adnotacja „Refundacja leku do decyzji NFZ” jest nieprawdziwa i wprowadza
w błąd, PONIEWAŻ sugeruje, że NFZ może zmienić obowiązujące przepisy prawa i wypłacić refundację za receptę wystawioną przez osobę nieuprawnioną.

Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy o refundacji, realizacja świadczeń gwarantowanych z zakresu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę przysługuje świadczeniobiorcy na podstawie recepty wystawionej przez osobę uprawnioną.

4. Jeżeli na recepcie wystawionej przez osobę uprawnioną znajdują się wszystkie dane wymagane przez obowiązujące przepisy, w tym zamieszczone zgodnie z § 16 rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, a nie została określona odpłatnoś, została określona w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z rozporządzeniem:

– w przypadku gdy lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny występuje w jednej odpłatności w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych i nie wpisano oznaczenia „X” albo „100%” – osoba wydająca wydaje lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny za odpłatnością dla tego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego określoną w tym wykazie,

– w przypadku gdy lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny występuje w więcej niż jednej odpłatności w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych i nie wpisano oznaczenia „X” albo „100%” – osoba wydająca wydaje lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny za najwyższą odpłatnością dla tego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego określoną w tym wykazie – a recepta zawiera kod uprawnienia dodatkowego pacjenta, osoba wydająca wydaje lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny za odpłatnością wynikającą z tego uprawnienia, chyba że zachodzą okoliczności, o których mowa w lit. a – w takim przypadku osoba wydająca wydaje lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny za odpłatnością wynikającą z określonego przez nią uprawnienia dodatkowego pacjenta.

5. Osoba wystawiająca receptę, określając przepisany lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny, zobowiązana jest określić m.in.

– nazwę leku albo rodzajową lub handlową nazwę środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego lub ich nazwę skróconą, która w jednoznaczny sposób pozwala określić przepisany lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny;

Zgodnie z art. 2 pkt 14 i 15 ustawy – Prawo farmaceutyczne, nazwą produktu leczniczego – jest nazwa nadana produktowi leczniczemu, która może być nazwą własną niestwarzającą możliwości pomyłki z nazwą powszechnie stosowaną albo nazwą powszechnie stosowaną lub naukową, opatrzoną znakiem towarowym lub nazwą podmiotu odpowiedzialnego; nazwa powszechnie stosowana to nazwa międzynarodowa zalecana przez Światową Organizację Zdrowia, a jeżeli takiej nie ma – nazwa potoczna produktu leczniczego.

Wpisanie przez osobę wystawiającą na recepcie nazwy międzynarodowej nie stanowi naruszenia rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, jednakże nie pozwala na zidentyfikowanie leku, jaki wystawiający zaordynował, oraz ustalenia, czy i ewentualnie, w jakim zakresie podlega on refundacji, co w konsekwencji oznacza konieczność wydania leku z pełną odpłatnością.

/-/ dr GRZEGORZ KUCHAREWICZ

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

____________________________________

1[1] Lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny, dla którego wydana została decyzja administracyjna o objęciu refundacją w zakresie nadanej kategorii dostępności refundacyjnej, o której mowa w ust. 1 pkt 1, jest wydawany świadczeniobiorcy:
1) bezpłatnie,
2) za odpłatnością ryczałtową,
3) za odpłatnością w wysokości 30% albo 50% ich limitu finansowania
– do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a wysokością limitu finansowania (art. 6 ust. 2).
2[1] Osobą uprawniona to:
a) lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub felczer ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
b) lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer, z którymi Fundusz zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych,
c) lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu, a z którym Fundusz zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Pliki do pobrania
Komunikat dotyczący tzw. protestu receptowego [108.66 kb]

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję