Od 1 września farmaceuci nadal będą mogli szczepić i przeciw COVID-19 i przeciw grypie. Planujemy, że do września poszerzymy zakres szczepień na wszystkie szczepienia dotyczące osób dorosłych – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, podczas wczorajszego (11.05.2022 r.) posiedzenia Sejmu.
– Dziękuje wszystkim posłom za tak dobrą pracę w komisji zdrowia. Ten projekt ustawy wymagał drobnych poprawek, ale istota się nie zmieniała, czyli i technik i farmaceuta korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w kodeksie karnym w związku z wykonywaniem w aptece czynności zawodowych. Poszerzyliśmy te ochronę nie tylko na farmaceuty, ale też na techników.
– Ponad 3100 farmaceutów zaangażowało się w szczepienia w 1569 aptekach. W maju 17% szczepień przeciw COVID-19 zrealizowali właśni farmaceuci w aptekach – podkreślał wiceminister Miłkowski.
– Ministerstwo popiera szczepienia przeciw COVID-19 i grypie. Od 1 września farmaceuci nadal będą mogli szczepić i przeciw COVID-19 i przeciw grypie. Planujemy, że do września poszerzymy ten zakres na wszystkie szczepienia związane z osobami dorosłymi. Oczekiwanie środowiska jest takie, żeby również osoby starsze mogły być szczepione przeciw pneumokokom. I to planujemy. Czyli farmaceuta nadal miałby prawo kwalifikować i wykonywać szczepienia.
– Dlaczego nie było zapisów o ochronie prawnej w ustawie o zawodzie farmaceuty? Zespół, który przygotowywał projekt tego nie przewidywał, w związku z tym tego nie zrealizowaliśmy. W przypadku farmaceutów również zaczyna się relacja jeden na jeden z pacjentem w aptece. Nie wiemy, ile dokładnie takich spraw sądowych było w ostatnim czasie, ani ile będzie.
– Jeśli chodzi o dyżury nocne – wymagany jest farmaceuta, technik nie może wydawać wszystkich leków. Jest projekt ustawy, który przewiduje finansowanie dyżurów aptek w porze nocnej i dni świąteczne ze środków NFZ – dodał wiceminister zdrowia.
Wyślij wiadomość, skontaktujemty się z Tobą