Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy!
Centrum e-Zdrowia jest zobowiązane do przekazywania codziennie do godz. 10.00 ministrowi właściwemu do spraw zdrowia raportu z danymi dotyczącymi recept wystawionych i zrealizowanych na produkty lecznicze zawierające substancje psychotropowe i środki odurzające. Zarządzenie w tej sprawie wydała Minister Zdrowia Izabela Leszczyna. Dlaczego te recepty znalazły się pod lupą resortu? Czy w Polsce mamy do czynienia z kryzysem opioidowym? Prezentujemy analizę aktualnej sytuacji.
Praktyczne porady, które można zastosować w codziennej pracy z pacjentami – zapraszamy do wysłuchania rozmowy między farmaceutką a diabetologiem. Dzielimy się spostrzeżeniami na temat najczęstszych mitów dotyczących cukrzycy,wskazujemy, jakie sygnały alarmowe mogą sugerować konieczność skierowania pacjenta do lekarza i omawiamy błędy, które pacjenci często popełniają przy zażywaniu leków hipoglikemicznych. Nawiązujemy także do możliwości pomiaru glikemii przez farmaceutów i dyskutujemy o tym, jak skutecznie wspierać pacjentów w zmianie stylu życia integrując opiekę farmaceutyczną z diabetologiczną.
W jaki sposób adrenalina ratuje życie w krytycznych momentach? Jakie jest jej działanie w zależności od dawki i sposobu podania? W najnowszym numerze Aptekarza Polskiego poruszamy niezwykle ważny temat, jakim jest zastosowanie adrenaliny w sytuacjach nagłych. Jako farmaceuci, możemy spotkać się z reakcjami alergicznymi, w tym ze wstrząsem anafilaktycznym, nie tylko w aptece, ale również na wakacjach, na ulicy czy w innych codziennych sytuacjach. Warto mieć informacje na temat jednego z najważniejszych leków w medycynie ratunkowej.
Skóra to nie tylko bariera ochronna, ale również organ o powierzchni aż 1,5-2 m², pełniący wiele funkcji. Do tego potrafi być „kapryśna” – jednego dnia promienieje, a następnego – zaskakuje niedoskonałościami. Przygotowaliśmy przewodnik odkrywający złożone mechanizmy, które wpływają na jej wygląd i kondycję. Podpowiadamy także, jak skutecznie pielęgnować różne rodzaje cery i jak świadomie dobierać kosmetyki.
Roztwory eozyny, fenoksyetanolu i fioletu krystalicznego – chociaż nie wszystkie przepisy ze szwajcarskiego receptariusza są możliwe do wykonania w Polsce, „Préparations magistrales dermatologiques en Suisse” jest dla farmaceuty skarbnicą wiedzy, pełną cennych tabel i praktycznych wskazówek. Inspiruje także zaskakującymi rozwiązaniami, takimi jak glicerolowy roztwór diglukonianu chlorheksydyny czy połączenie chlorheksydyny z kwasem salicylowym.
Czy można połączyć pasję do farmacji z fascynującą podróżą w czasie? Zapraszamy do wyjątkowego belgijskiego muzeum farmacji w Diest! Historia ożyła na kartach naszego miesięcznika i zabieramy Was do XIX wieku na spotkanie z aptekarzem Louisem Cornélisem, aby odkryć tajemnice „Peptonu Cornélis”. A to wszystko dzięki pasji i pracy grupy belgijskich entuzjastów, którzy z wielką dbałością odtworzyli każdy detal „niebieskiej apteki”.
Najnowszy numer Aptekarza Polskiego jest do pobrania pod poniższym linkiem:
https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/najnowsze-e-wydanie-aptekarza-polskiego-213-191e
Zapraszamy do lektury!
Redakcja Aptekarza Polskiego
Wyślij wiadomość, skontaktujemty się z Tobą