Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy!
„Otrzymałem silny mandat, za który z całego serca Państwu dziękuję” – Prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej na IX kadencję zdecydowaną większością głosów został wybrany mgr farm. Marek Tomków. Zapraszamy na podsumowanie IX Krajowego Zjazdu Aptekarzy, podczas którego delegaci z całego kraju uczestniczyli w wyborach Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, organów Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz podejmowali uchwały związane z działalnością samorządu.
Przed farmaceutami kolejne wyzwania, w tym związane z opieką farmaceutyczną. Narastającym problemem jest nadmierna masa ciała. Otyłość nie jest tylko kwestią estetyczną to poważne zagrożenie dla zdrowia, złożony problem medyczny, który wymaga holistycznego podejścia i głębokiego zrozumienia. Przedstawiamy wywiad, w którym wraz z ekspertką rozprawiamy się z mitami i podajemy konkretne wskazówki, jak efektywnie wspierać chorujących na otyłość. Nasz wywiad podkreśla znaczenie interdyscyplinarnej współpracy w leczeniu otyłości oraz rolę farmaceutów jako kluczowych doradców w procesie zdrowienia pacjentów.
Endometrioza dotyka nie tylko zdrowia fizycznego, ale również emocjonalnego kobiet na całym świecie, często prowadząc do przewlekłego bólu i problemów z płodnością. Farmaceuci, jako pierwsza linia kontaktu, mają niepowtarzalną możliwość, aby zwiększyć świadomość na temat tej choroby i oferować wsparcie poprzez odpowiednią edukację zdrowotną i poradnictwo. Prezentujemy artykuł „Endometrioza z perspektywy farmaceuty”, który pogłębia wiedzę specjalistyczną, ale wskazuje również na potrzebę lepszego zrozumienia tego schorzenia i jego wpływu na codzienne życie pacjentek.
Jakie zabiegi estetyczne można bezpiecznie wykonywać w domu, a które lepiej pozostawić profesjonalistom? W czasach, gdy dbałość o urodę i zdrowie staje się coraz bardziej powszechna, ważne jest, by nasza wiedza na temat możliwości i ograniczeń domowej pielęgnacji była równie rozwinięta. Zachęcamy do lektury przewodnika, który wspierając profesjonalizm w zakresie poradnictwa dermatologicznego, promuje edukację w dziedzinie kosmetologii. Jest także inspiracją do refleksji nad własnymi nawykami pielęgnacyjnymi oraz impulsem do poszukiwania zrównoważonych i bezpiecznych metod dbania o siebie.
Dziegcie, smoły, pixy, mazie, oleje przyswędkowe… Czy to tylko recepturowa historia? Oficjalny, narodowy receptariusz holenderski kieruje się zasadą, że pacjentowi trzeba zapewnić lek niedostępny w postaci gotowej, przy równoczesnej dbałości, aby były to receptury w pełni uzasadnione terapeutycznie. Dlaczego Formularium Nederlandse Apothekers nie rekomenduje maści ichtiolowej? Co wchodzi w skład przepisów na krem i kleik z chlorheksydyną? Jak Holendrzy rekomendują zastosowanie wody utlenionej? Na te pytania odpowiadamy podczas naszej recepturowej wędrówki po Holandii.
Monografia „Cannabis flos” opublikowana w „Suplemencie 11.5” Farmakopei Europejskiej jest wyjątkowa z wielu powodów. Po pierwsze i najważniejsze – wprowadza zunifikowane dla całej wspólnoty wymogi jakościowe dla tego surowca. Omawiamy ją jako jedną z trzech w naszym stałym cyklu – kompendium fitoterapii. Wskazujemy w nim na oficjalne wskazania terapeutyczne dla surowców roślinnych, ze szczególną uwagą analizując kwestie bezpieczeństwa oraz odpowiadając na pytania, jakie stawiają sobie farmaceuci w swojej codziennej praktyce. Przykładowo: co z działaniem hipoglikemizującym owocni fasoli? W jakich wskazaniach terapeutycznych EMA zaleca stosowanie ziela drapacza, a komu proponuje się unikanie tego surowca?
Najnowszy numer Aptekarza Polskiego jest do pobrania pod poniższym linkiem:
https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/najnowsze-e-wydanie-aptekarza-polskiego-209-187e
Zapraszamy do lektury!
Wyślij wiadomość, skontaktujemty się z Tobą