Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Rozmawiając, poszerzać horyzonty – taka idea przyświeca naszej serii wywiadów z przedstawicielami różnym zawodów medycznych. Tym razem wraz z lek. Sylwią Jeż – ekspertką w dziedzinie laktacji – poruszamy ważne zagadnienia dotyczące karmienia piersią, w tym korzyści dla zdrowia matki i dziecka, znaczenie właściwej diety i konsultacji przez specjalistów. Rozwiewamy również mity dotyczące laktacji i opowiadamy o roli farmaceuty we wspieraniu i edukowaniu matek na początku ich „mlecznej drogi”.
W jaki sposób farmaceuci mogą poprawić jakość życia osób cierpiących na nowotwory? Jak zarządzać działaniami niepożądanymi chemio- i radioterapii oraz interakcjami lekowymi? Nasz artykuł poświęcony opiece farmaceutycznej nad pacjentem onkologicznym stara się powiązać farmację kliniczną z codziennym poradnictwem w aptekach. Oferuje zarówno fachową wiedzę, jak i zachętę do głębszego zaangażowania w osobiste doświadczenia pacjentów.
Od leczenia dermatoz po nowatorskie zastosowania w kosmetologii – publikujemy materiał, który oferuje farmaceutom unikalny wgląd w wielowymiarowy potencjał witaminy D. Jak się okazuje, może ona mieć znaczący wpływ na zdrowie i wygląd skóry. Artykuł porusza również temat wpływu filtrów przeciwsłonecznych na poziom witaminy D w organizmie, co jest szczególnie istotne w kontekście ogólnego zdrowia człowieka.
(…) Pomimo ogromnego poszerzenia asortymentu preparatów gotowych, sporządzanie leków recepturowych wciąż jest ważne. Daje (…) możliwość indywidualizacji terapii poprzez dostosowanie do konkretnej sytuacji pacjenta – to jakże trafne słowa ze wstępu do „Formulaire Therapeutique Magistral”. Zapraszamy na recepturową wędrówkę po belgijskim receptariuszu, który polskiego farmaceutę pod każdym niemal względem zaskakuje.
Kontynuujemy również zgłębianie tajników fitoterapii. W najnowszym kompendium szczególną uwagę poświęcamy korzeniowi lukrecji, który jest nie tylko składnikiem roślinnych produktów leczniczych, ale także suplementów diety oraz herbatek ziołowych. Trudno się temu dziwić – wszak smak lukrecji jest niepowtarzalny. Równie unikalne są jednak również interakcje tego surowca oraz jego działania niepożądane przy długotrwałym stosowaniu, a także ryzyko u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek, wątroby, układu sercowo-naczyniowego i hipokaliemią.
Najnowszy numer Aptekarza Polskiego jest do pobrania pod poniższym linkiem:
https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/najnowsze-e-wydanie-aptekarza-polskiego-208-186e
Zapraszamy do lektury!
Redakcja
Wyślij wiadomość, skontaktujemty się z Tobą