• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Aptekarz Polski – Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej – najnowsze e-wydanie 206 (184e) już dostępne!

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy! 

 

14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Cukrzycy. W wywiadzie z mgr farm. Anną Ciemuchowską przedstawiamy wartościowe informacje o roli farmaceuty w opiece nad pacjentami z cukrzycą typu 2 z wykorzystaniem doświadczeń brytyjskich. Nasza rozmówczyni podkreśla w szczególności znaczenie edukacji diabetyków, zwraca uwagę na potrzebę indywidualnego podejścia do leczenia i na rolę farmaceuty w zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym.

 

Dlaczego sport jest tak ważny dla organizmu, jakie formy aktywności fizycznej możemy proponować naszym pacjentom i dlaczego sami powinniśmy pamiętać o „dawce ruchu”? Na ten temat rozmawiamy z Pawłem Radzińskim, lekarzem medycyny sportowej, który podkreśla korzyści płynące ze sportu, zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Przedstawia także praktyczne wskazówki dotyczące form aktywności dla różnych grup wiekowych i w zależności od ogólnej kondycji, zwracając uwagę na indywidualne potrzeby każdej osoby. Artykuł niewątpliwie będzie pomocą dla farmaceutów, którzy chcą kompetentnie doradzać swoim pacjentom z zakresu zdrowego stylu życia.

 

Farmaceuci na morzu: pierwszy wspólny rejs po Bałtyku” to fascynująca opowieść o nietypowej przygodzie grupy farmaceutów, którzy zdecydowali się na wspólny rejs żeglarski. Ich historia pokazuje, jak zainteresowania mogą łączyć ludzi i podkreśla wartość dzielenia się pasjami. Rejs, który rozpoczął się od spontanicznego pomysłu, przekształcił się w wyjątkowe doświadczenie pełne nauki, integracji i odkrywania piękna Bałtyku. Zachęcamy do jego lektury z przekonaniem, że zmotywuje czytelników do realizacji własnych marzeń.

 

Artykuł o dziesięciu mitach na temat pielęgnacji skóry to świetna lektura dla farmaceutów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu dermatologii. Rozwiewamy powszechne mity, takie jak przekonanie, że słońce leczy trądzik, albo że skóra przyzwyczaja się do stosowanych kosmetyków. Materiał ten to praktyczny przewodnik po najbardziej rozpowszechnionych, fałszywych przekonaniach dotyczących dbania o skórę i kopalnia cennych wskazówek, które farmaceuci mogą przekazać swoim pacjentom w ramach promocji dobrych nawyków pielęgnacyjnych.

 

Seria „Recepturowe wędrówki po Europie” prezentuje unikalne spojrzenie na tradycje farmaceutyczne i recepturowe w różnych krajach. W bieżącym numerze obejmuje ona cztery części poświęcone w całości węgierskiemu receptariuszowi „Formulae Normales” (FoNo). Znajdziemy w nim wiele fascynujących receptur: zaczynając od tradycyjnych preparatów z nalewką z pieprzowca, poprzez „dermatologiczne panacea”, czyli leki z siarką, na rozlicznych modyfikacjach receptur z tlenkiem cynku kończąc.

 

Czy rośliny lecznicze skrywają tajemnice zdrowia i dobrego samopoczucia? Nowoczesne ziołolecznictwo, tradycja, naukowe innowacje – takie cechy łączą opracowania publikowane pod winietą „Kompendium fitoterapii”. Tym razem prezentujemy teksty dotyczące korzenia eleuterokoka, kwiatu różyi ziela doględy. Prezentujemy kluczowe informacje o składnikach aktywnych tych surowców i bezpieczeństwie ich stosowania, ale także wnikliwe analizujemy zmiany w ich monografiach. Lektura ta dostarcza nie tylko cennych informacji o składzie chemicznym i terapeutycznym zastosowaniu tych surowców, ale także ujawnia ich potencjalne działania niepożądane i interakcje.

 

E-wydanie dostępne jest pod poniższym linkiem:

https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/najnowsze-e-wydanie-aptekarza-polskiego-206-184e

 

Zapraszamy do lektury!

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję