• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Aptekarz Polski – Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej – najnowsze e-wydanie 205 (183e) już dostępne!

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy!

 

Jak istotna może być rola farmaceuty w nowoczesnej, zintegrowanej opiece zdrowotnej? Odpowiadając na to pytanie, prezentujemy inspirujący wywiad z mgr farm. Mariką Kostusiak, farmaceutką praktykującą w Wielkiej Brytanii. Jej spojrzenie zza granicy ukazuje możliwości rozwoju zawodowego farmaceutów, szanse i wyzwania oraz praktyczne aspekty pracy w zespole multidyscyplinarnym przychodni.

Pozostając w kręgu farmacji klinicznej prezentujemy materiał ukazujący znaczenie farmaceutów w opiece nad pacjentami dializowanymi, zwracając uwagę na złożoność farmakoterapii w kontekście chorób nerek. Zawarte w artykule wskazówki umożliwiają lepsze zrozumienie potrzeb chorych dializowanych oraz dają wytyczne dla skuteczniejszej współpracy z zespołem medycznym.

Nasze farmaceutyczne wędrówki zaprowadziły nas tym razem do Hiszpanii. W rozmowie z mgr farm. Pauliną Filipiak zanurzamy się w kulturę aptekarską tego kraju. Rozmówczyni dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi różnic w pracy aptekarza między Polską a Hiszpanią, z naciskiem na spokojniejsze tempo pracy, bliższy kontakt z pacjentem i rolę farmaceuty jako „pierwszej pomocy” dla lokalnej społeczności.

Przygotowaliśmy także drugą część – tym razem bardzo praktyczną – dotyczącą wsparcia przez farmaceutę pacjentek przechodzących proces stymulacji jajników jako element procedur wspomaganego rozrodu. Omawiamy przede wszystkim różnorodność i specyfikę poszczególnych typów wstrzykiwaczy oraz zestawów do podawania leków stosowanych w ART (assisted reproductive techniques). Wskazujemy także na potencjalne problemy i błędy, które mogą wystąpić podczas samodzielnego podawania tych preparatów, podkreślając kluczową rolę farmaceutów w edukacji pacjentek.

Praktyka apteczna to również doradzanie w drobnych dolegliwościach oraz działania profilaktyczne. Dlatego właśnie prezentujemy artykuł dostarczający szczegółowych informacji o problemach dermatologicznych stóp, takich jak nadmierne wysuszenie, grzybice czy hiperkeratozy. Przekazujemy także rekomendacje dotyczące produktów do pielęgnacji, w tym składników aktywnych, na które warto zwrócić uwagę, takich jak gliceryna, mocznik czy olejek z drzewa herbacianego.

Tym sposobem płynnie przechodzimy do polecenia najnowszych publikacji w ramach naszego stałego cyklu ukazującego się pod winietą „Kompendium fitoterapii„. Opisujemy zalecenia Europejskiej Agencji Leków właśnie dla olejku z drzewa herbacianego, a także dla owocu pieprzowca oraz ziela majeranku. Artykuły te oferują bogaty przekrój informacji na temat bezpiecznego stosowania tych surowców roślinnych w praktyce farmaceutycznej, prezentując ich tradycyjne zastosowania oraz nowe perspektywy wykorzystania w leczeniu różnych dolegliwości.

 

E-wydanie dostępne jest pod poniższym linkiem:

https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/najnowsze-e-wydanie-aptekarza-polskiego-205-183e

Zapraszamy do lektury!

 

 

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję