• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Aptekarz Polski – Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej – najnowsze e-wydanie 199 (177e) już dostępne!

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy!

 

Pocztówka z Hiszpanii? Tak! Jednak nie taka tradycyjna. Zapraszamy do śledzenia z nami szczegółów stażu w Szpitalu Uniwersyteckim w Elche – swoimi doświadczeniami na bieżąco dzieli się mgr farm. Sebastian Sobski, który bierze udział w 6. edycji Międzynarodowego Programu Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów organizowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria. Pod winietą Farmaceutyczno-turystyczny przewodnik po Elche mamy okazję poznać nie tylko codzienną pracę hiszpańskiej apteki szpitalnej, ale również ciekawostki krajoznawcze i kulturowe oraz… przygody Sebastiana.

 

Równoramienny trójkąt, którego boki budują relację na linii farmaceuta – pacjent – lekarz (lub inny zawód medyczny) coraz częściej reprezentuje ideę rozwijającej się opieki farmaceutycznej. Potrzeby, oczekiwania i problemy żadnej ze stron nie powinny zostać pominięte w procesie opieki nad chorym. Dlatego redakcja Aptekarza Polskiego zainicjowała cykle wydawnicze oddające głos pacjentom oraz medykom, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. W serii “Z perspektywy pacjenta o marzeniach zabranych przez endometriozę opowiada prezes fundacji Pokonać Endometriozę – Lucyna Jaworska-Wojtas, natomiast w pierwszym odcinku cyklu Skonsultujmy się z… poznajemy tajniki pracy lekarza Medycyny Stylu Życia, które zdradza nam lek. Aleksandra Zając. Jestem przekonana, że taka formuła pozwoli lepiej przygotować się do bycia częścią multidyscyplinarnego zespołu terapeutycznego.

 

Farmacja szpitalna jest redakcyjnym “oczkiem w głowie”, dlatego z radością przedstawiam kolejny materiał przygotowany dla Aptekarza Polskiego przez Śląskiego Wojewódzkiego Konsultanta ds. Farmacji Szpitalnej, dr n. med. Marcina Cichonia. Jakie są słabe strony nadzoru nad bezpieczeństwem terapii? Które aspekty obrotu lekiem w szpitalu wymagają większego zaangażowania farmaceuty? Autor opowiada o przypadkach ze swojej praktyki i przybliża nam dziewięć sposobów na poprawę bezpieczeństwa i efektywności terapii w lecznictwie zamkniętym.

Czy roślinne produkty lecznicze można bez obaw rekomendować pacjentom? Co trzeba wiedzieć o leku roślinnym, aby go kompetentnie dobrać do objawów i skąd czerpać tę wiedzę? “Pomiędzy przekazem obecnym w kulturze masowej – „bezpieczne, kolorowe i pachnące ziółka skuteczne na wszystko”, a tym, co na temat roślin leczniczych pacjent usłyszy od farmaceuty, istnieć powinna zasadnicza różnica!” – czytamy w kolejnej części kompendium fitoterapii, tym razem poświęconej leczeniu kaszlu, przygotowanego przez mgr farm. Joannę Bilek i dr hab. Macieja Bileka, prof. UR.

Na zakończenie rekomenduję Czytelnikom materiały wpisujące się w trendy zainteresowań pacjentów. Coraz więcej osób chce stosować pielęgnację z wykorzystaniem kosmetyków naturalnych. Czy faktycznie naturalny znaczy lepszy? Jak wyłuskać potrzebne informacje wśród deklaracji marketingowych, czym jest zero-waste i greenwashing? Na te pytanie odpowiada materiał mgr farm. Jolanty Maciejewskiej. Natomiast mgr farm. Aleksandra Mroczkowska podnosi temat zaburzeń flory jelitowej wywoływanych lekami. Dysbioza jest coraz częściej wskazywana jako przyczyna rozlicznych zaburzeń zdrowia. Warto wiedzieć, w jaki sposób mogą przyczyniać się do niej stosowane przez naszych pacjentów produkty lecznicze.

 

E-wydanie do przeglądania oraz pobierania dostępne jest pod linkiem: https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/najnowsze-e-wydanie-aptekarza-polskiego-199-177e

 

Zapraszam do lektury i udostępniania!

redaktor naczelna

mgr farm. Olga Sierpniowska

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję