• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Aptekarz Polski – Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej – najnowsze e-wydanie 217 (195 e) już dostępne!

Szanowni Państwo, drodzy Czytelnicy!

 

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. W tym czasie podejmujemy tematy dotyczące profilaktyki i nowoczesnej terapii nowotworów piersi. Dr n. med. Katarzyna Pogoda w prosty, ale niezwykle przekonujący sposób tłumaczy, jak ważne są działania profilaktyczne w walce z tą chorobą. Nasza rozmówczyni przybliża z perspektywy onkologa najnowsze terapie, które zmieniają życie pacjentek. Podkreśla, że diagnoza raka piersi nie oznacza wyroku, ale początek leczenia – często bardzo skutecznego. Jej słowa przypominają także, że regularne badania profilaktyczne to najlepszy sposób na wczesne wykrycie zmian.

 

Prezentujemy kolejny materiał z cyklu „Pediatryczne przypadki apteczne”, który tym razem skupia się na trudnej sytuacji z apteki – gorączce u dziecka w przebiegu ospy wietrznej. Tekst ukazuje, jak ważna jest rozmowa z pacjentem, nawet w przypadku, gdy wydaje się, że wie on dokładnie, jaki lek chce kupić. Przypominamy w nim o znaczeniu uważności farmaceuty, który – w tym konkretnym przypadku – poprzez odpowiednią interwencję pomógł uniknąć potencjalnych powikłań związanych z niewłaściwym leczeniem gorączki.

 

W tym wydaniu rozpoczynamy cykl wywiadów poświęconych farmacji – „Farmacja – mój wybór” – który pokazuje, jak różnorodne mogą być kariery farmaceutów. Wywiad z mgr farm. Martą Długosz, kierownikiem ds. jakości w badaniach klinicznych, to inspirująca opowieść o pasji do farmacji i szerokich możliwościach zawodowych. Wywiad pokazuje, że farmaceuci mogą realizować się zawodowo nie tylko w aptekach, ale również w dynamicznie rozwijającym się sektorze badań klinicznych, który oferuje nowe wyzwania i satysfakcję z kształtowania przyszłości medycyny.

 

Kończymy natomiast cykl „Recepturowe wędrówki po Europie”, w którym przez ostatni rok zgłębialiśmy bogactwo europejskich receptariuszy i unikalnych leków „robionych”. W ostatnim artykule przypominamy najciekawsze rozwiązania z dziesięciu omówionych receptariuszy, a także zastanawiamy się nad przyszłością aptecznej receptury w Polsce. Refleksje te podkreślają, że polska farmacja potrzebuje nowych inspiracji i oficjalnego, narodowego receptariusza, aby pozostać konkurencyjną i dostosowaną do współczesnych wyzwań. Ale uwaga! To nie koniec naszej recepturowej przygody! Już wkrótce wyruszymy dookoła świata, a wyprawę zaczniemy od Brazylii i fascynującego receptariusza weterynaryjnego.

 

Ale zanim wyruszymy, odwiedzimy magiczne miejsce – Hôpital Notre-Dame à la Rose w Lessines. Jest to jeden z najstarszych średniowiecznych szpitali w Europie, pełen unikalnych eksponatów oraz pięknie zachowanej apteki z XIX wieku. Artykuł odkrywa przed nami niezwykły klimat dawnych aptek, a także zachwyca starannie prowadzonym ogrodem roślin leczniczych. To wyjątkowe miejsce, które łączy historię z edukacją, dostarcza inspiracji zarówno dla pasjonatów farmacji, jak i osób interesujących się historią medycyny.

 

Najnowszy numer Aptekarza Polskiego jest do pobrania pod poniższym linkiem:

https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/najnowsze-e-wydanie-aptekarza-polskiego-217-195e

 

Zapraszamy do lektury!
Redakcja Aptekarza Polskiego

 

 

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję