• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Co się dzieje w sprawie refundacji leku na COVID-19?

MZ skierowało Paxlovid do oceny pod kątem refundacji. Czemu teraz?

 

Co się dzieje w sprawie refundacji leku na COVID-19? Sprawdziliśmy w AOTMiT i spytaliśmy firmę.

2 457 przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w Polsce oficjalnie w ciągu ostatniego tygodnia – od 20 do 26 kwietnia – podało w środę Ministerstwo Zdrowia w cotygodniowym raporcie. To o ponad 50 proc. przypadków mniej niż tydzień wcześniej, kiedy było ich 4748.

Ale to, że teraz w oficjalnych statystykach odnotowujemy spadki, nie oznacza jeszcze zakończenia pandemii. W połowie kwietnia rozgorzała dyskusja na temat leku stosowanego w COVID-19. Pytanie co się dzieje w sprawie jego dostępności zadali resortowi zdrowia posłowie.

 

– W większości krajów leczenie przeciw COVID-19 polega na leczeniu ambulatoryjnym lekami doustnymi. Niestety nie w Polsce. Paxlovid (lek doustny), bo o nim mowa, jest niestety trudno dostępny, a nawet jeśli uda się go znaleźć, to kosztuje niemal 6 tysięcy złotych – zwracali uwagę posłowie, wskazując, że w Stanach Zjednoczonych ubezpieczeni pacjenci otrzymują wspomniany lek bezpłatnie, a w Niemczech za niewielką opłatą.

 

Na naszym redakcyjnym Twitterze padły pytania o to, czemu lek nie jest refundowany, czemu firma dopiero niedawno wystąpiła z wnioskiem o finansowanie w ramach NFZ. Pojawiały się na ten temat różne spekulacje.

 

Już po tym, na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pojawiła się informacja, że MZ skierowało lek do oceny pod kątem refundacji.

 

Spytaliśmy Pfizer – producenta Paxlovidu – czemu tak późno złożył wniosek o refundację.

 

Oto odpowiedź:

Aby zapewnić pacjentom dostęp do naszego doustnego leku przeciw COVID-19, zastosowaliśmy zróżnicowane podejścia dostosowane do lokalnych uwarunkowań i potrzeb. W Polsce, gdzie nie obowiązuje umowa dwustronna, zapewniamy dostęp do leku poprzez standardowe procedury negocjacji cen i refundacji. Wspomniany proces refundacji jest w toku, a kolejnym etapem postępowania jest ocena dokumentacji farmakoekonomicznej, zakończona wydaniem rekomendacji przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz negocjacje z Komisją Ekonomiczną.

 

Źródło: https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/mz-skierowalo-paxlovid-do-oceny-pod-katem-refundacji-czemu-teraz%20

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję