• ul.Partyzantów 79/9, 10-402 Olsztyn
  • +48 795 080 777
  • olsztyn@oia.org.pl

Ustawa o zawodzie farmaceuty, opieka farmacetyczna, ZSMOPL, dyżury aptek

Maciej Miłkowski: System dystrybucji leków powinien być bezpieczniejszy, bardziej efektywny i tańszy

Poprawa komunikacji między kluczowymi instytucjami odpowiedzialnymi za rynek farmaceutyczny, a także wdrożenie rozwiązań informatycznych pozwoliło na lepszą kontrolę potencjalnych braków leków — ocenia Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. W perspektywie kilku najbliższych tygodni można się spodziewać przekazania do konsultacji publicznych projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. Rozmawiamy z wiceministrem o nowych regulacjach oraz rozwiązaniach będących w fazie opracowywania.

A jak ocenia pan funkcjonowanie ZSMOPL? Czy system ten sprawdził się w kontroli rynku farmaceutycznego?

Dzięki połączeniu ZSMOPL oraz wprowadzeniu obowiązku tworzenia Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) uzyskaliśmy pierwsze duże, systemowe raporty nt. braków leków. Zestawienie danych z tych dwóch zbiorów pozwala przewidywać ryzyko pojawienia się braków leków, bo np. widzimy stałe zapotrzebowanie, wykazane przez DRR, a jednocześnie dzięki ZSMOPL z tygodnia na tydzień obserwujemy zmniejszające się stany magazynowe na poziomie hurtu bądź detalu. To pozwala nam podejmować pewne interwencje, a ZSMOPL w połączeniu z DRR zaczyna być znaczącym narzędziem analityczno-prognostycznym. Choć musimy pamiętać o tym, że ZSMOPL jest zasilany danymi pozyskiwanymi od jego użytkowników.

Oczywiście, widzimy pewne zjawiska ograniczania dostępności leków wynikające z modelu dystrybucji i działań czy to hurtowni farmaceutycznych, czy producentów leków. Ale w tym obszarze również planujemy zmiany, które będziemy chcieli procedować we współpracy z graczami rynkowymi. 15 stycznia minął termin na przedstawienie przez branżę propozycji zmian w zakresie całego łańcucha dystrybucji leków. Chcemy, by był on przede wszystkim bezpieczniejszy, bardziej efektywny, ale też tańszy. Propozycje te przeanalizujemy, a jeśli uda się nam wypracować optymalny dla rynku i pacjentów model i ustalimy zasady dystrybucji, to liczę, że później wszyscy uczestnicy obrotu będą się tych reguł mocno trzymać.

Musimy pamiętać, że braki lub ograniczenia w dostępności leków czy to ogólnokrajowe, czy regionalne lub lokalne, są wbrew pozorom niezwykle kosztowne dla całego systemu ochrony zdrowia. Dlatego też uważam, że najpierw należy uporządkować kwestię dostępności, co skutecznie przełoży się na redukcję kosztów systemu opieki zdrowotnej.

Czy zgodnie z zapowiedziami ministra Łukasza Szumowskiego, Polska przebada leki zawierające metforminę?

Potwierdzam, że zgodnie z tym, co zadeklarował minister, będziemy badać leki zawierające metforminę, niezależnie od komunikatu Europejskiej Agencji Leków (EMA). Obecnie wydłużamy czas do 31 stycznia na przedstawienie przez podmioty odpowiedzialne wyników analiz serii substancji czynnych i produktów leczniczych.

Adres

ul. Partyzantów 79/9
10-402 Olsztyn
NIP 739-15-73-145
Regon 510521371

Godziny otwarcia

pn. - pt.: 7:30 - 15:00
wt.: 7:30 - 17:30

Kontakt

kom. 795 080 777
oiaols@ol.onet.pl
olsztyn@oia.org.pl
fax: 89 675 52 75

2022 © Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję