Komunikat Prezesa OIA
Olsztyn 20.07.2015r.
Szanowni Państwo.
Dnia 12 lipca weszły w życie przepisy wprowadzone Ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy Prawo Farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw( Dz.U. z 2015 r poz 788 ). Nowelizacja ta nałożyła na apteki nowe obowiązki , których celem ma być poprawa zaopatrzenia w leki.
Obowiązki te zostały opisane w opracowaniu Pana mgr farm Konrada Okurowskiego który zamieszczamy w załączeniu oraz w opracowaniu Biura Prawnego NIA – również w załączeniu.
14 lipca 2015r. w siedzibie naszej Izby odbyło się spotkanie Olsztyńskiej Rady Aptekarskiej z Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym w Olsztynie, Panią Elżbietą Kuriatą. Na spotkaniu Pani Inspektor przekazała swoje stanowisko w sprawie raportowania braku leków. Stanowisko to zostało opublikowane w Komunikacie Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 15.07.2015r. oraz na stronie naszej Izby. Stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie raportowania braku dostępności leków oraz przekazywania kopii odmów realizacji zamówienia zostało opublikowane w Komunikacie Nr 6 z dnia 10.07.2015r. Nie chcę opisywać teraz jakie obowiązki wynikają z tych zmian prawnych, ponieważ zostały one przedstawione w opracowaniach, które publikujemy. Wszystkie sprawy wydają się jasne i czytelne, ale diabeł tkwi w szczegółach. Chciałbym Państwu zwrócić uwagę na jedną sprawę, do której sam nie jestem przekonany i nie mam na jej temat pełnej wiedzy jak postępować. Znowelizowana Ustawa mówi, że odmowy do GIF mamy przekazywać w formie pisemnej lub w formie elektronicznej. Tak samo braki leków w aptekach musimy przekazywać do WIF w formie pisemnej lub elektronicznej. Nie określono jak ma wyglądać forma elektroniczna, np. jaki ma mieć format, aby te wiadomości łatwiej przetworzyć. Zarówno GIF jak i WIF-y nie podały adresów internetowych na które mamy przekazywać te informacje. Pozostają zatem oficjalne adresy e-mail zamieszczone na stronach BIPu (dla przypomnienia adres GIF gif@gif.gov.pl oraz adres WIF Olsztyn wif@wif-olsztyn.pl). Jeżeli kierownicy aptek mają przekazywać odmowy lub raportować braki leków tylko w za pośrednictwem formularzy zamieszczonych na stronach GIF lub WIF (nie ma żadnych informacji o tych formularzach w znowelizowanym prawie), to jest to jakieś nieporozumienie. W zasadzie stanowi to zabranie ustawowej możliwości przekazywania tych danych w formie czysto elektronicznej. Ręczne wypełnienie takiego formularza jest w sumie spełnieniem wymogu formy pisemnej. Co z możliwością wysłania danych w formie elektronicznej? Tym bardziej, że formularze są bardzo rozbudowane np. 29 pozycji do wypełnienia dla jednego leku do GIF (z czego 10 pół jest obowiązkowych) lub obowiązek potwierdzenia brak leku w co najnmniej trzech hurtowniach do WIF. Moim zdaniem są to tymczasowe rozwiązania, które wkrótce zostaną zastąpione w pełni automatycznymi rozwiązaniami elektronicznymi generowanymi przez systemy apteczne. Systemy apteczne są na to gotowe. Niestety wprowadzanie prawa w Polsce odbywa się tak jak widzimy. Ja przyjmuję to z głębokim zażenowaniem. W przyszłości w takich kwestiach jest wiele do zrobienia zarówno ze strony urzędników jak i przedstawicieli samorządu. Wystarczyło pewne sprawy trochę wcześniej opublikować i przećwiczyć przed wprowadzeniem obowiązków ustawowych.
Roman Jan Grzechnik
Prezes ORA OIA w Olsztynie
Załączniki:
Obowiązki aptek w kontekście ostatnich zmian prawnych – do pobrania
Informacja Biura Prawnego NIA 15.07.2015 – do pobrania
Wyślij wiadomość, skontaktujemty się z Tobą