Aktualności

20 VII 2021

Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej - najnowsze e-wydanie (178/156e) już dostępne!

Szanowni Państwo,

W najnowszym e-wydaniu Aptekarza Polskiego. Pisma Naczelnej Izby Aptekarskiej, przygotowaliśmy staranny i interesujący wybór artykułów z kilku zakresów tematycznych.

Dla zainteresowanych opieką farmaceutyczną w geriatrii rekomendujemy artykuł mgr farm. Aleksandry Mroczkowskiej dotyczący kryteriów racjonalnej farmakoterapii u pacjentów starszych. Istotnym problemem wśród seniorów jest także osteoporoza, zwana ukrytym złodziejem kości. Szczegółowej analizy terapii tego schorzenia dokonuje mgr farm. Malwina Lachowicz.

Tradycyjnie znaleźliśmy także miejsce dla materiału dotyczącego zdrowia skóry i jej pielęgnacji. Przebarwienia to nie tylko problem estetyczny, który można likwidować dostępnymi także w aptekach produktami. W niektórych przypadkach zmiany skórne mogą sygnalizować problemy ze zdrowiem lub zwiastować ryzyko nowotworu. Wszystko na ten temat można znaleźć w artykule mgr farm. Jolanty Maciejewskiej.

Tak jak w poprzednich numerach, eksponujemy tematykę receptury aptecznej. Farmaceuci zderzają się niekiedy z problemem braku substancji pro receptura. Aktualnie taka sytuacja dotyczy rezorcyny – popularnego składnika leków sporządzanych w aptece. Co w zamian? Na to pytanie odpowiada artykuł przygotowany we współpracy z firmą Fagron.

Kontynuujemy cykl dotyczący poradnictwa żywieniowego i dietetycznego w praktyce aptecznej. Dr hab. Maciej Bilek, prof. UR, przedstawia szereg praktycznych porad dotyczących tego, jak rozmawiać z pacjentem z nadmierną masą ciała.

Gorąco zachęcamy także wszystkich farmaceutów do lektury artykułu mgr farm. Karoliny Wotlińskiej-Pełki na temat poradnictwa farmaceutycznego u pacjentów chorujących na COVID-19 w zakresie stosowania leków dostępnych bez recepty. Co najlepiej polecić na kaszel czy gorączkę w przebiegu infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2? Na to i podobne pytania odpowiada ten materiał.

Numer można przeglądać oraz pobrać pod poniższym linkiem:

 

https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/najnowsze-e-wydanie-aptekarza-polskiego-178-156e

Zapraszamy do lektury i udostępniania!

Redakcja

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.