Aktualności

15 V 2020

NFZ o zdrowiu - astma

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował kolejny, ważny z punktu widzenia całego systemu ochrony zdrowia raport. Przedstawiona analiza dotyczy skali astmy oraz wydatków przeznaczanych na jej leczenie w Polsce.

Z danych NFZ wynika, że na astmę w 2019 r. cierpiało w Polsce 2,2 mln osób, a choroba najczęściej dotyka dzieci w wieku 6-10 lat. Astma była przyczyną koniecznej specjalistycznej opieki w ambulatoriach (1,7 mln świadczeń), przychodniach (1,2 mln świadczeń) i szpitalach (36,2 tys. udzielonych świadczeń). Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), na które powołuje się raport, wskaźnik liczby możliwych do uniknięcia hospitalizacji z powodu astmy był naszym kraju jednym z najwyższych w Europie i wygenerował wydatek rzędu 75 mln zł. Z raportu wynika również, że w 2019 r. NFZ przeznaczył na refundację kosztów astmy 257 mln zł.

– Włączenie farmaceutów w proces optymalizacji farmakoterapii nie tylko poprawiłoby komfort życia pacjentów czy zmniejszyło wskaźnik liczby możliwych do uniknięcia hospitalizacji, której przyczyną jest astma, lecz również ograniczyłoby ponoszone przez państwo wydatki. Zarówno skala problemu tej choroby w Polsce, jak i koszty jakie generuje jednoznacznie wskazują na pilną potrzebę wprowadzenia ustawy o zawodzie farmaceuty – mówi Elżbieta Piotrowska Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

15 V 2020

Naczelna Rada Aptekarska przeciwko wizytom przedstawicieli w aptekach podczas epidemii SARS-CoV-2

Biorąc pod uwagę szczególne okoliczności związane z epidemią COVID-19, Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, że wizyty przedstawicieli medycznych i handlowych w aptekach ogólnodostępnych nie powinny się w tym czasie odbywać.

15 V 2020

Misja czy biznes. Wojna o apteki, czyli jak Dawid walczy z Goliatem

Rywalizacja małych, rodzinnych aptek z międzynarodowymi sieciami przybiera na sile. Ci pierwsi zarzucają potentatom nieuczciwą konkurencję, niepłacenie podatków, a wręcz otwieranie firm „na słupa”. Ci drudzy twierdzą, że te zarzuty to manipulacja. Sprawdziliśmy, jak wygląda ten skomplikowany rynek.

Apteka dla sieci czy dla aptekarza?

Niestety polski rynek zaledwie w ciągu kilku lat stał się łupem wielkich, międzynarodowych korporacji. Korporacji, które nastawione są przede wszystkim na zysk.

W 2011 r. na rynku farmaceutycznym tylko jeden procent aptek był w rękach zagranicznych koncernów, w tym roku szacuje się, że może to być nawet 20 proc. Od trzech lat prawo nie pozwala rosnąć „sieciówkom”. Ale one prawo omijają.
– Skupują polskie apteki, a tam gdzie nie mogą, przejmują je „na słupa”. Do tego przez lata nie płaciły CIT-u – grzmi w rozmowie z Tygodnikiem TVP Marcin Wiśniewski prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA).
Prawo, o którym mówi Wiśniewski to uchwalona w czerwcu 2017 roku ustawa „Apteka dla Aptekarza” (AdA), która wprowadziła szereg ograniczeń. M.in. nakazała, by to farmaceuta był właścicielem apteki. Wziął na siebie pełną odpowiedzialność zawodową i finansową (a więc nie może prowadzić sp. z o.o.) oraz mógł ograniczyć się do prowadzenia maksymalnie czterech punktów. Istniejące sieci apteczne faktycznie nie mogą dalej się rozwijać.

AdA miała zrewolucjonizować polski rynek i dać szansę realnej rywalizacji małym, polskim podmiotom ze światowymi gigantami. Tylko prawo sobie, a życie sobie. Jak mówi Marek Tomkow z Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA), sieci nie zamierzają stosować się do ustawy i od lat znajdują różne sposoby, by ją omijać.

04 V 2020

Szkolenia Internetowe

Szanowni Państwo,

Uprzejmie zapraszamy wszystkich farmaceutów do wzięcia udziału w szkoleniach internetowych. Za udział w szkoleniu można uzyskać punkty edukacyjne. Na naszej stronie internetowej www.szkolenia.ptfarm.pl dostępne są zarówno szkolenia bezpłatne jak i płatne. Wszystkie kursy są prowadzone zdalnie i mogą je Państwo realizować o dowolnej porze.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.